Головне меню

Вхід

Природні методи планування сім’ї.

Природні методи планування сім’ї засновані на тому, що періодично необхідно утримуватись від статевого життя в дні, коли настання вагітності є найбільш ймовірним. Вони підходять сімейним парам, які ведуть регулярне статеве життя. Незважаючи на їх нібито простоту у застосуванні, природні методи планування сім’ї надзвичайно складні та вимагають дуже копіткої та тривалої підготовки. Але, навіть у випадках правильного застосування ефективність цих методів є не дуже високою.
В даний час застосовують чотири методи контролю фертильності: календарний, або ритмічний, температурний, симптотермальний метод і метод цервікального слизу.

Перерваний статевий акт користується достатньою популярністю, проте вимагає ретельного консультування. Небезпека передчасної або непередбаченої еякуляції, можливість попадання сперматозоїдів до сім’явиверження знижує ефективність методу.

Календарний (ритмічний) метод.
Метод заснований на тому що овуляція розвивається за 14 днів до початку менструації (при 28-денному менструальному циклі), тривалість життєздатності сперматозоїдів в організмі жінки (приблизно 8 днів) і яйцеклітини після овуляції (зазвичай 24 ч).

Інструкція по застосуванню наступна:
- при використанні календарного методу контрацепції необхідно вести менструальний календар, відзначаючи тривалість кожного менструального циклу протягом 8 мес;
- слід встановити найкоротший і щонайдовший менструальний цикли;
- використовуючи методику по обчисленню інтервалу фертильності необхідно знайти перший “фертільний день” (за даними найкоротшого менструального циклу) і останній “фертільний день” (за даними щонайдовшого менструального циклу);
- потім, враховуючи тривалість поточного менструального циклу, визначити інтервал фертильності;
- у той же період можна або повністю утриматися від статевого життя, або застосовувати бар’єрні методи і сперміциди.

Календарний метод контрацепції неефективний при нерегулярному менструальному циклі.

Температурний метод.
Заснований на визначенні часу підйому базальної температури тіла після овуляції шляхом щоденного її вимірювання. Фертильним вважається період від початку менструального циклу до тих пір, поки її базальна температура буде підвищена протягом трьох наступних днів.

Метод цервікального слизу.
Цей метод заснований на зміні характеру шийкового слизу протягом менструального циклу. Після менструації і в період до настання овуляції шийковий слиз відсутній або спостерігається в незначній кількості з білим або жовтуватим відтінком.

У передовуляторні дні слиз стає ряснішим, світлішим і еластичнішим, розтягування слизу між великим і вказівним пальцями досягає 8-10 см. Овуляція відбувається через день після зникнення характерного слизу.

Симптотермальний метод.
Є методом, що поєднує в собі елементи календарного, цервікального і температурного, з урахуванням таких ознак, як поява белей внизу живота і мізерних кров’яних виділень під час овуляції.